انواع فولاد

انواع فولاد

انواع فولاد (Steel):

فولاد را از لحاظ ساختار و عناصر تشکیل دهنده به گروه هایی تقسیم بندی می کنند. این تقسیم بندی به منظور نوع استفاده این فولادها و کاربرد های خاص آنها بسیار مورد توجه است. در این بخش، دو نوع تقسیم بندی فولادها را بیان می کنیم:

1- از نظر مصالح تشکیل دهند

فولادها از لحاظ میزان مواد ناخالصی موجود در آن به دو بخش فولاد آلیاژی و فولاد غیرآلیاژی تقسیم می کنند.

فولادهای غیر آلیاژی:

این فولادها از 0.60 تا 1.5 درصد کربن، عناصر دیگری با آن همراه است که در هر حال مقدار آن ها نباید از حد معینی بیشتر باشد (سیلیسیم نیم درصد، گوگرد و منگنز هشت دهم درصد، آلومینیم یک دهم درصد،مس 25 صدم درصد). در فولادهای غیر آلیاژی کربن نقش تعیین کننده ای را دارد به همین دلیل این فولادها را فولادهای کربنی نیز می گویند.

فولادهای آلیاژی:

اگر فولاد را برای افزایش و تامین خواص مورد نظر با فلزاتی مثل کرم، نیکل، کبالت، منگنز و ... آلیاژ کنند فولادهای آلیاژی بدست می آید.

2- تقسیم بندی فولاد از نظر کاربرد

ازلحاظ کاربرد فولاد در مقاطع ساختمانی نیز تقسیم بندی مختلفی برای فولاد در نظر می گیرند. فولادها از لحاظ کاربرد در دو گروه فولادهای ساختمانی و فولادهای ابزارسازی قرار می گیرند.

فولادهای ساختمانی:

به عنوان مواد اولیه ساختمان ها، اسکلت فلزی و پل ها، قطعات وسایل نقلیه، دستگاه ها و اجزای ماشین بکار می روند که بیش از نود درصد محصولات کارخانه های فولاد سازی را تشکیل می دهند.

فولادهای ابزارسازی:

به فولادهایی گفته می شود که از آنها در ساختن ابزارهای براده برداری و برش (مانند مته، حدیده و قلاویز، رنده، قیچی و سنبه نشان) و ابزارهای تغییر فرم بدون براده برداری مانند چکش، تیغه های دستگاه خم کن و ...) استفاده می شود.